,,Dead animals need love too!
,,Dead animals need love too!"
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
NE LOPJ!!!
 
chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Idetvedk
Induls: 2005-02-25
 
Videk
 
azoldalzenje.
 
mindenfle.
 
Elektromos gitr

Az elektromos gitr egy kordofon, azaz hros, pengets hangszer. Ezen bell egy gitrtpus, ahol a pengetett hang megszlaltatsa egy elektromos eszkz (hangszed) segtsgvel trtnik, szemben az akusztikus gitrokkal, ahol a hangot maga a gitr rezgteste hozza ltre.

Az elektromos gitr feltatlsa, azaz mr az 1950-es vek eleje ta szinte minden knnyzenei egyttes elengedhetetlen hangszere. Elterjedse nagyban hozzjrult a rockkultra kialakulshoz, gy napjainkra az egyik legnpszerbb hangszerr vlt.

Megjelenst kveten indult el az a mozgalom, aminek ksznheten a zenekritikusok egyre komolyabban vettk a „knny” zent s felfigyeltek r, hogy a klasszikus zene korszaka utn is ltrehozhatak maradand rtk zenemvek. Mra az elektromos gitr betrt szinte minden mfajba – tlpve a rock hatrain, megjelenik a popzentl egsz a dzsesszig szinte mindentt.

 

[szerkeszts] Fejldse

Az elektromos gitr trtnete 1925-ben kezddtt, amikor George Beauchamp, az amerikai National String Instruments cg egyik alaptja elkezdett olyan mdszereken ksrletezni, amivel a hrok rezgse elektromgneses eszkzkkel elektromos jell alakthat. A mdszerre azrt volt szksg, mert a kor big band s swing zenekaraiban jtsz gitrosok akusztikus hangszereikkel tl halkak voltak, s szlamaikat elnyomta a tbbi hangszer.

Az els elektromgneses hangszed 1931-ben ltott napvilgot. Beauchamp egy hawaii gitr testre erstette, majd az gy elkszlt prototpust megmutatta Adolph Rickenbackernek, aki fm hangszertestek ksztsvel foglalkozott.[1] Rickenbacker s Beauchamp egy vvel ksbb megalaptotta a Rickenbacker cget, mely a mai napig foglalkozik elektromos hangszerek ksztsvel.

Nem k voltak azonban az egyetlen hangszerkszt mrnkk, akiket az elektromgneses technolgin alapul hangersts foglalkoztatott. Lloyd Loar, a hres Gibson F-5 mandolin megalkotja a Gibson cg hangmrnkeknt mr az 1920-as vek elejtl fogva ksrletezett a cg gitrjainak elektronikus ton trtn hangostsval. 1933-ban a Gibson lenyvllalataknt j cget hozott ltre elekromosan hangostott „spanyol gitrok” gyrtsra, azonban vllalkozsa – feltehetleg az akkoriban mg tl kicsi piac miatt – egy ven bell tnkrement[2].

Les Paul kezben a „The Log” prototpussal
Les Paul kezben a „The Log” prototpussal

A Gibsonnl kifejlesztett hangszedt Alvino Rey gitros segtsgvel sikerrel alkalmaztk a Gibson reges test gitrjain. Az gy ltrehozott Gibson ES-150 tekinthet az els modern elektromos gitrnak. A hangszer azonnal sikert aratott – akkori gitrosok szerint ez volt az els olyan gitr, amivel lehetsg volt szljtkra a tbbi hangszer ksretvel is. Az j jtkstlus ttrje Charlie Christian volt, akinek tiszteletre a Gibson ES-150 a mai napig „Charlie Christian Model”-knt ismert[3].

Az ES-150 sikerei ellenre szmos hibval kszkdtt, pldul az reges test miatt hajlamos volt az ngerjedsre, s sok nem kvnatos felhangot is produklt. Az amerikai jazzgitros Les Paul felismerte, hogy a tmr gitrtest kikszbln ezeket a gondokat. Elllt egy prototpussal, melyet kedvesen csak „Farnk” (The Log) nven emlegetett primitv kialaktsa miatt: Lnyegben egy fenydeszkra erstett hangszedrl volt sz, melyet egy reges gitrtestbe integrlt. A Gibson visszautastotta az tletet, mivel az ES-150 s a hasonl modellek elg npszernek szmtottak, s a cg kockzatosnak tlte meg az j modell bevezetst. Leo Fender rdimrnk azonban hitt a tmrtest gitr sikerben, s 1943-ban Les Paul prototpusa alapjn elksztette sajt „tlgyfa-verzijt”. A hangszer tbb ves fejlesztgets utn 1950-ben Esquire nven kerlt forgalomba.[4] Ksbb Fender felismerte, hogy kt hangszed alkalmazsval a gitr hangzsa sokkal jobban varilhat, gy 1950 vgn megkezdtk a kthangszeds vltozat gyrtst eredetileg Broadcaster nven. Miutn kiderlt, hogy a Gretsch cgnek mr van egy Broadcaster fantzianev dobfelszerelse, a nevet 1951-ben Telecasterre vltoztatta.[5] Az akkoriban forradalminak szmt gitr lett minden idk els sorozatban gyrtott ilyen hangszere.

[szerkeszts] Gitrhsk kora

Az 1960-as vek vgn – 70-es vek elejn mr npszer hangszernek szmtottak az elektromos gitrok, s a rockzene elengedhetetlen kellkv - st szimblumv vltak. A korbban alapveten nekeskzpont ifjsg szemben j sztrtpus szletett: a gitrhs.[6]

Egy korabeli zenekritikus az albbiakat rta: „Hallgassk meg ezt a muzsikust! s jl hallgassk meg! Hamarosan gy felforgatja a zenei letet, mint egy tornd. A neve: Jimi Hendrix. Foglalkozsa: Gitros, nekes, zeneszerz, showman, dervis. Abszolt eredeti.”

Nem Hendrix volt az els, de ktsgkvl a legnagyobb jelentssg gitrhs, aki nagyban hozzjrult a hangszer, s egyltaln a rock npszerstshez. A gitrhsk megjelensvel egyttal egyre npszerbb vltak a koncertek s zenei fesztivlok – pldul a hatalmas jelentsg woodstocki fesztivl. Ksbb sorra jelentek meg az jabb s jabb nevek (pl.: Eric Clapton, Jeff Beck, Jimmy Page), s kitrlhetetlenl belertk nevket a rocktrtnelembe.

Jimi Hendrixnek emlket llt szikla Nmetorszgban
Jimi Hendrixnek emlket llt szikla Nmetorszgban

[szerkeszts] regestest hangszerek

Washburn HB35
Washburn HB35

Br a klasszikus rtelemben vett elektromos gitr tmr hangszertesttel rendelkezik, lteznek ettl eltr, reges test megoldsok is, ezeket bizonyos forrsok dzsesszgitrokknt is emlegetik. Mg a tmrtest gitroknl szinte csak a hangszed, s a gitrra kttt erst tpusa jtszik szerepet a hangkpzsben, addig az reges test gitroknl maga a hangszertest is rszt vesz a hangszn kialaktsban. Az els ilyen gitrok mg mikrofonos hangszedket hasznltak, s a rezgtestbe integrlt alkatrszek sokkal rzkenyebbek voltak a kls zajra, mint a tmrtest modellek megoldsai, ezrt a mikrofonokat ksbb hagyomnyos hangszedkre cserltk. Az reges test elektromos gitrok nagyobb testtel rendelkeznek, s testformjuk jobban hasonlt egy akusztikus gitrra. Kls ismertetjegyk ezen fell az ltalban dombor fedlap, melyen f-alak bevgs tallhat.

Az els elektromos regestes gitrokat a Gibson cg ksztette. Ma is jelentsek a cg ES sorozatba tartoz modellek, de a hangszed elterjedsvel sorra jelentek meg ms cgek is a hasonl modellekkel. Ma mr szinte minden neves gitrkszt cgnek vannak forgalomban dzsesszgitrtpusai. Az reges test kivtelvel ezek a hangszerek felptsket tekintve megegyeznek a hagyomnyos rtelemben vett elektromos gitrokval, egyes modellek mg tremolval is rendelkeznek.

[szerkeszts] Felptse

[szerkeszts] Az elektromos gitr rszei

  1. Fej
  2. Fels nyereg
  3. Hangolkulcsok
  4. rintk (bundok)
  5. Hrvezetk
  6. Beraksok
  7. Nyak s foglap
  8. Nyakrgzts
  9. Test
  10. Hangszedk
  11. Szablyzk
  12. Hrlb vagy hd
  13. Koptatlap


[szerkeszts] Fej

3+3-as dnttt fej
3+3-as dnttt fej
6+0-s egyenes fej
6+0-s egyenes fej

A gitr feje a fels nyereg utni rsz, ahol a hrok felcsavarodnak a hangolkulcsokra. Tbb fejforma is ltezik – lehet szimmetrikus, vagy aszimmetrikus – ezen ltalban a hangolkulcsok elrendezst rtjk. A leggyakorib elrendezsek a 3+3-as, amikor oldalanknt 3-3 hangolkulcs tallhat (pl. Gibson Les Paul), vagy a 6+0, ahol minden kulcs egy oldalra kerl (pl. Fender Telecaster, Stratocaster modellek). A fej a nyak skjhoz kpest lehet egyenes, vagy dnttt. Egyenes fej esetben ltalban szksg van hrvezet alkalmazsra, hogy a hrok egyenletes nyomst fejtsenek ki a fels nyeregre. A fej megdntsvel ez a problma kikszblhet, ezen kvl knnyebb vlik a nyakmerevt plcn trtn llts is, abban az esetben, ha az llt csavar a nyak tetejn tallhat.

[szerkeszts] Fels nyereg

A fels nyereg a gitrnyak s a fej tallkozsnl tallhat. Elhelyezse – a hrlbbal egyetemben – a gitr sklahosszsgt (menzra) hatrozza meg. Feladata, hogy stabilan egyenl tvolsgra tartsa egymstl a hrokat, illetve hatssal van a hrok s a foglap tvolsgra is.

A nyereg anyaga sokfle lehet, s hangzs szempontjbl fleg az res hrok tnusra van hatssal. A tartssg s merevsg rdekben ltalban valamilyen kemny anyagbl kszlnek. Egy idben npszer volt a csont, mely br inkonzisztens (a hrok, vagy az egyes hangok mskpp szlalhatnak meg rajta), mgis klnleges rezonancival gazdagtjk a hangszer megszlalst. Fnyes hangja miatt, sokat hasznlatos anyag volt mg a rz, de tlsgosan ignybevette a hrokat, s idvel hajlamos volt elgrblni. Napjainkban fleg grafitot, vagy valamilyen szintetikus anyagot hasznlnak, melyek cskkentik a nyereg s a hrok kztti srldst, mgis ersek. Vannak specilis mechanikai megoldsok is, pldul csapgyas, vagy grgs nyergek.

[szerkeszts] Hangolkulcsok

Egy Jackson Randy Rhoads zrt hangolkulcsai
Egy Jackson Randy Rhoads zrt hangolkulcsai

A hangolkulcsok a fej valamelyik oldaln tallhat kis alkatrszek, melyekkel a hrok feltekerse utn vltoztathatjuk azok feszessgt, ezltal a hangmagassgot. A vons hangszereknl, npi hangszereknl megszokott egyszer megoldstl eltren ezek fogaskerk-tttellel megvalstott n. hrgpek. Elrendezsktl fggen rendelkezhetnek segdhrvezetvel, mely a hrok irnynak lltsval cskkenti a fels nyeregre gyakorolt nyomst.

Br igen egyszer mechanikai alkatrszrl van sz, mgis tbb fajtja elterjedt:

  • Nyitott (A forg alkatrszek szabadon vannak. Megknnyti a tiszttst, viszont ezzel egytt knnyebben koszoldik.)
  • Fedett (A kulcs mechanikjt egy eltvolthat hzba ptik be.)
  • Zrt (A mechanikt egy el nem tvolthat hz vdi, amely a mechanikai srldst cskkent kenanyagot tartalmaz. Az elektromos gitrok tbbsge ilyennel kszl.)
  • Satus (A hrokat satus rendszerrel rgztik, gy nincs szksg azok felcsvlsre. Ilyen megoldsnl a hrcsere nem egyszer mvelet, de a hangols sokkal stabilabb s kln hrvezetre sem felttlenl van szksg.)

[szerkeszts] rintk

Az rintk (vagy bundok) a foglapba kelt kis fm plcikk. Amikor a gitron lefogunk egy hangot, a rezg hr a hrlb s a lefogott rint kztti szakasza fogja a hangot produklni. Mivel a frekvencia, azaz a hangmagassg fordtottan arnyos a rezg hr hosszval, a nyakon lefel haladva egyre magasabb hangokat kapunk.

A leggyakrabban hasznlt anyag a nikkelezst, azaz rz s nikkel tvzete. Ennl kemnyebb fmeket is szoktak hasznlni, melyeknek elnye a tartssg, de ezzel egytt a hrokat is jobban koptatjk.

[szerkeszts] Hrvezetk

Hrvezetk egy Squier Stratocaster fejn
Hrvezetk egy Squier Stratocaster fejn

A hrvezetk apr fmalkatrszek a gitr fejbe kelve. Feladatuk, hogy a fels nyereg s a hangolkulcsok kztt „irnytsk” a hrokat. Hasznlatukra fleg az egyenes, aszimmetrikus hangolkulcs-elrendezs (pl. 5+1-es) fejeken van szksg, mert ezeknl a tpusoknl a hrok eltr irnybl csavarodnak r a hangolkulcsokra, ezltal egyenetlen nyomst gyakorolnak a fels nyeregre.

[szerkeszts] Beraksok

Egyedi beraks
Egyedi beraks

A gitr foglapjn trtn tjkozds megknnytse vgett az rintk kz kis gyngyhzberaksokat szoks tenni. Hogy ezek milyen alakak, sznek, milyen egyb tulajdonsgokkal rendelkeznek, az ltalban egy-egy mrkra jellemz. A Fender Telecaster s Stratocaster modellek ta a kerek beraksok terjedtek el leginkbb, de pl. a Gibson hangszerein hagyomnyosan valamilyen szgletes alakzat figyelhet meg. (Lsd: kp az rintknl). Bizonyos gyrtk (ez fleg az egyedi kszts gitrokra jellemz) nem egyszer geometriai alakzatot hasznlnak, hanem valamilyen egyedi figurt. J plda erre Steve Vai gitrvirtuz sajt nevvel fmjelzett Ibanez JEM gitrja, ahol a beraksok helyn virgminta tallhat.

A beraksok ltalnosan a harmadik, tdik, hetedik, kilencedik, tizenkettedik (itt ltalban dupla a jells), tizentdik, s innen felfel kt pozcinknt helyezkednek el.

[szerkeszts] Nyak s foglap

A gitrnyakak ltalban kemny vagy kzpkemny fbl kszlnek, pl. a Fender-nyakak hagyomnyosan jvor-, a Gibson-nyakak tbbsge mahagnifbl, olyan anyagokbl, amelyek nem hajlamosak a mret- s alakvltozsra. Kialaktsuknl legfontosabb szempont a hangok knyelmes lefoghatsga, a jtsz kz stabil fekvse. A nyakakankl ltalban hrom klnbz formt klnbztetnk meg: A hagyomnyos C-profil nyak a foglap szleitl vesen kerekedik. A D-profil vastagabb, de a C-hez hasonlan egyenletes grblettel rendelkezik. A V-profil kzpen elkeskenyed formra utal. A vastagabb nyakaknak tbbnyire jobb a hangkitartsa, de hossz tvon fraszt lehet rajta a jtk – br ez egynfgg.

A foglapnak kt fontos tulajdonsga van: a grblete – vagy rdiusza – s a hasznlt faanyag. A nagyobb grblet fleg az akkordjtkhoz val, hiszen jobban illeszkedik a gitros termszetes kztartshoz, gy az akkordfogsok – ahol egyszerre tbb ujjat is hasznlunk – knyelmesebbek mint az egyenes foglapok esetben. A laposabb rintlap dallamjtkhoz, hajltsokhoz elnys. Bizonyos gitroknl a foglap rdiusza vltozik: A nyeregtl a magasabb fekvsek irnyba a nyak ellaposodik. Anyaga a legkemnyebb fk kzl kerl ki, benfa vagy paliszander (rzsafa), egyb esetekben klnlegesen vastag, kemny lakkrteg vdi a hrok koptat hatstl.

[ 

 
linkz.
 
 
mjuzik.
 
 
skelanimals.
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!